Функціонал правової держави в умовах воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.31558/2617-0248.2025.10.5Ключові слова:
правова держава, реалізація державної влади, збройний конфлікт, правовий режим воєнного стану, повоєнне відновлення УкраїниАнотація
Стаття присвячена дослідженню концепції правової держави у контексті сучасних викликів, зокрема повномасштабної агресії російської федерації проти України. У дослідженні розкрито сутність правової держави, її ознаки, історичний розвиток поняття та його сучасні інтерпретації. Використовуючи методи порівняльного аналізу, системного підходу та правової герменевтики, у роботі обґрунтовано, що воєнні дії можуть впливати на стан правової держави, спричиняючи обмеження прав і свобод громадян та посилення державних інституцій. Зазначено ризики відступу від демократичних стандартів у кризових умовах і важливість збереження основ правової держави. Окрему увагу приділено викликам, які стоять перед Україною у забезпеченні балансу між вимогами безпеки та дотриманням прав людини в умовах воєнного стану. Наголошується, що тимчасові обмеження окремих свобод повинні бути пропорційними, законними та спрямованими на захист національних інтересів без відходу від фундаментальних принципів демократії. Розглянуто також роль громадянського суспільства у збереженні контролю за діями влади та, зокрема, у забезпеченні прозорості ухвалення рішень та сприянні соціальній згуртованості. Зроблено висновок про необхідність створення правових механізмів для відновлення стану правової держави у період її повоєнного відновлення, що, у свою чергу, унеможливить узурпацію влади та забезпечить швидке повернення до демократичних принципів управління. У даному випадку, ефективна правова система має стати ключовим фактором у подоланні наслідків війни, збереженні демократичних цінностей та забезпеченні стабільного розвитку держави у майбутньому. Підкреслено значення перехідного правосуддя, реабілітації жертв воєнних злочинів та адаптації законодавства до нових умов. Наголошено, що інтеграція міжнародного досвіду та співпраця з міжнародними організаціями є одним із ключових аспектів для формування правових основ для повоєнного відновлення. Отримані результати дозволяють глибше зрозуміти сучасні виклики, пов’язані з підтримкою демократичних принципів у періоди криз, а також формуванням правових основ для повоєнного відновлення України як правової і демократичної держави.
Посилання
Вовк П. Правова держава: вітчизняні наукові підходи до змісту поняття. Юридичний вісник. 2020. № 1. С. 19–23.
Бринцев В. Стандарти правової держави: втілення у національну модель організаційного забезпечення судової влади : монографія. Х. : Право, 2010. 464 с.
Бойко В. Сутність правової держави в аспекті засад правосуддя в Україні. Juris Europensis Scientia. 2023. №3. С. 16-18.
Касинюк Л.А., Мельник Е.А. Правова держава та проблеми становлення її в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2019. №6. С. 28-32.
Левчук В. Поняття та ознаки правової держави. Правоохоронна функція держави: теоретико-методологічні та історико-правові проблеми. Харків, 2019. С. 121-123.
Downes A. B. 2006. Desperate Times, Desperate Measures: The Causes of Civilian Victimization in War. International Security 30 (Spring): 152– 95.
Posner E. A. 2003. A Theory of the Laws of War. University of Chicago Law Review 70 (1): 297– 317.
Доля Л. М. Обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина під час воєнного стану. Збірник тез круглого столу, присвяченого 70-й річниці прийняття Загальної декларації прав людини (м. Київ, 14 груд. 2018 р.). Київ: ДНДІ МВС України, 2018. 190 с.
Кориневич А., Короткий Т. Перехідне правосуддя для України: per aspĕra ad astra. Право України. 2020. № /12. С. 129.