Технічні кандидати та їхня роль у виборчому процесі.

Автор(и)

  • M. Buchyn Національний університет «Львівська політехніка»
  • K. Kalynchuk Національний університет «Львівська політехніка»

DOI:

https://doi.org/10.31558/2617-0248.2019.4.9

Ключові слова:

технічний кандидат, вибори, маніпуляції, виборча кампанія, виборча боротьба

Анотація

У статті здійснено аналіз такого актуального для виборчої практики сучасної України феномену, як технічні кандидати. Науковці наголошують, що проблематика актуалізується завдяки тому, що у вітчизняній та зарубіжній політичній науці дослідження технічних кандидатів та їхньої ролі у виборчому процесі не є належною мірою висвітлені. Згадки про цей сучасний феномен зустрічаються більше на рівні публіцистики та політичної аналітики, що зумовлює необхідність комплексного наукового дослідження технічних кандидатів під час виборчих кампаній.

На основі аналізу позицій українських та зарубіжних експертів автори виокремлюють мету, притаманну для технічних кандидатів: створити більш сприятливі умови для перемоги на виборах «кандидата-господаря». Для цього, щоб допомогти своєму «роботодавцеві», технічні кандидати відтягують голоси його опонентів; збільшують представництво «кандидата-господаря» у виборчих комісіях; користуються його явною чи прихованою підтримкою; є малоактивними під час виборчих перегонів тощо.

Дослідники пропонують власне визначення технічних кандидатів, під якими розуміють підставних осіб, які беруть участь у виборах не задля перемоги, а для реалізації інтересів інших учасників виборчих перегонів шляхом маніпулювання виборцями. Науковці при цьому наголошують, що до категорії технічних кандидаті некоректно відносити самостійних, однак непопулярних політиків, які хоч і діють у власних інтересах, однак не мають жодних шансів на перемогу, або використовують конкретні вибори як трамплін для наступних.

Також автори розглядають проблему якісної оцінки технічних кандидатів та приходять до висновку: цей феномен не є протизаконним явищем, однак його застосування призводить до порушення морально-етичних принципів, передбачає застосування маніпуляцій та може призвести до суттєвого викривлення результату виборів. Дослідники наголошують, що головною умовою нейтралізації впливу технічних кандидатів на хід та результати виборів є високий рівень електоральної культури громадян.

Біографії авторів

M. Buchyn, Національний університет «Львівська політехніка»

д. політ. н., доцент, професор кафедри політології та міжнародних відносин

K. Kalynchuk, Національний університет «Львівська політехніка»

здобувач кафедри політології та міжнародних відносин

Посилання

Джулай Д., Набока М. Технічні кандидати. Хто вони і навіщо це роблять? URL: https://www.radiosvoboda.org/a/tehnichni-kandydaty-m-plus/29726970.html (дата звернення: 19.09.2019).

Жук П., Мазур Н., Соломонюк Р. Для чого потрібні технічні кандидати. URL: https://cipt.org.ua/ua/publikatsii/item/57-dliachohopotribnitekhnichnikandydaty (дата звернення: 16.10.2019).

Матвейчев О. Уши машут ослом. Сумма политехнологий. URL: https://books.google.com.ua/ books?id=o4KIBAAAQBAJ&pg=PT598&lpg=PT597&focus=viewport&dq=Матвейчев+О.А.+Подставные+кандидаты+и+кандидаты-союзники&hl=uk#v=onepage&q=Матвейчев%20О.А.%20Подставные%20кандидаты%20и% 20кандидаты-союзники&f=true (дата звернення: 11.09.2019).

На замітку виборцю: хто такі технічні кандидати і як їх розпізнати? URL: https://uk.etcetera.media/

na-zamitku-vibortsyu-hto-taki-tehnichni-kandidati-i-yak-yih-rozpiznati.html (дата звернення: 9.10.2019).

Обух В. Хто такий «технічний» кандидат, кому і для чого він потрібен? URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/2629724-hto-takij-tehnicnij-kandidat-komu-i-dla-cogo-vin-potriben.html (дата звернення: 15.09.2019).

Овдієнко А. Технічні кандидати: хто вони і яка їхня мета? URL: https://24tv.ua/tehnichni_kandidati_hto_voni_i_yaka_yihnya_meta_n1097066 (дата звернення: 12.10.2019).

Пущенко П. Для чого потрібні технічні кандидати на виборах у 205 окрузі. URL: https://antikor.com.ua/articles/49415-dlja_chogo_potribni_tehnichni_kandidati_na_viborah_u_205_okruzi (дата звернення: 11.10.2019).

Роговик О. Технічні кандидати на виборах Президента-2019. URL: https://site.ua/oleksii.rohovyk/15758/ (дата звернення: 09.10.2019).

Саліженко О. Три ознаки того, що кандидат в президенти може бути технічним. URL: https://hromadske.radio/podcasts/chesno-pro-vybory/try-oznaky-togo-shcho-kandydat-v-prezydenty-mozhe-buty-tehnichnym (дата звернення: 13.10.2019).

Степанов И. Проблемы борьбы с незаконным воздействием на результаты выборов. Вестник Академии Генеральной прокуратуры Российской Федерации. 2008. № 1(3). С. 34-38.

Технічні кандидати: як уберегтися і не втратити свій голос на виборах через політичні хитрощі. Калинівка.city. URL: https://kalynivka.city/read/experiance/37418/tehnichni-kandidati-yak-uberegtisya-i-ne-vtratiti-svij-golos-na-viborah-cherez-politichni-hitroschi-

Фельдман Ф. «Чесні вибори»: технічні кандидати Порошенка беруть під контроль виборчі дільниці. URL: http://polityka.today/chesni-vybory-tekhnichni-kandydaty-poroshenka-berut-pid-kontrol-vyborchi-dil-nytsi/ (дата звернення: 11.10.2019).

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Сучасні політичні інститути та процеси