Політичний образ жінки-громадянки у альманахах Наталі Кобринської
DOI:
https://doi.org/10.31558/2617-0248.2022.7.3Ключові слова:
едукація; економічна незалежність жінки; український гендерний рух; емансиповані видання; новий тип української активної жінки; самоосвіта жінок-громадянок; жіноча освіта для українських патріотокАнотація
Досліджено історію видання політичних альманахів Н. Кобринської. Виокремлено жіночі альманахи як перший етап розвитку жіночої преси У Галичині. Жіночі альманахи – перші періодичні (із визначеною періодикою) видання, в яких поширювалися ідеї емансипації. Актуальність теми наукової статті зумовлена сучасними політологічними, гендерними та націологічними дослідженнями жіночих рухів у європейських країнах, зокрема українського жіночого руху, який розпочався у Станіславові і розвивався у Львові, Східній Галичині та став частиною загально визвольного руху української нації. Метою статті є аналіз проблематики, зокрема громадянської у виокремленні образу жінки-громадянки на шпальтах жіночих альманахів Наталі Кобринської. Вивчення головної проблематики альманахів важливе для того, щоб з’ясувати свідомісні парадигми українського жіночого руху, ціннісні концепти української жіночої періодики з політичним характером, трансформацію поглядів на політичну роль жінки у традиційному суспільстві, тему політичної рівноправності та її участь у громадському і державному житті через жіночі альманахи. У науковій статті проаналізовані негативні стереотипи про традиційну роль жінки у суспільному та громадському житті на прикладі зіставлення негативних стереотипів про «відсталу, байдужу, темну» жінку, яка не займається своєю самоосвітою.
На шпальтах жіночих альманахів Н. Кобринської пропагуються: жіноча освіта, самоосвіта, творча реалізація жінки як особистості. Традиційна формула для українських жінок у суспільстві, яка зводилася до заміжжя та народження дітей критикується за поверховість. У виданні широко обговорюється тема рівноправності праці та оплати для чоловіків і жінок, можливості заробляти гідно та бути захищеною у суспільстві від упереджень.
Методи дослідження. У дослідженні використано комплекс загальних і спеціальних методів: метод концептуального аналізу у визначенні напрямів українського жіночого руху; тематичний аналіз у визначенні головної тематики жіночих альманахів; синтез у вивченні методів і форм боротьби активного жіноцтва за свої політичні права. Результати і висновки. Активна політична роль української жінки-громадянки та популяризація політичної рівноправності, економічної незалежності − свідомісний концепт жіночих альманахів Н. Кобринської.
Посилання
Возняк, М. (1908). Як дійшло до першого жіночого альманаху. Львів, 38 с.
Передирій, В. А. (1995). Галицька періодика для жінок: становлення, розвиток, проблематика (1853−1939 рр.). Зб. Праць науково-дослідного центру періодики. Вип. 2. С.44−63.
Передирій, В. А. (2002). Календар-альманах як тип періодичного видання (за матеріалами галицької преси 20-30-х рр. ХХ ст.). Українська періодика: Історія та сучасність: Доп. та повідомл. сьомої Всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 17−18 трав. 2002 р. С. 526−529.
Русова, С. (1934). Наші визначні жінки: Літературні характеристики і силуети. Вінніпег, 1934. 92 с.
Франко, І. (1984). Альманах чи газета. Зб. Творів: у 50 т. Т. 28. Київ. С. 197.
Франко, І. (1984). Українська альманахова література. Зб. Творів: у 50 т. Т. 27. Київ. С. 107.